У Збужі радилися, як стати самодостатніми

25.01.2019 - Олександр Никончук

«Якщо хочеш бути щасливим, зумій змінити своє життя», – говорить народна мудрість. Багато жителів Костопільського району погоджуються з цим і навіть намагаються щось змінювати.

Бо, щоб розвиватися, треба діяти, а не сидіти склавши руки, адже давно відомо, що під лежачий камінь вода не тече.

Мешканці територіальних громад мидського напрямку та їхні керівники також хочуть жити краще, ніж сьогодні. Тож і делегували своїх представників на засідання ради регіонального розвитку у село Збуж Яполотської сільської ради. Тут, у приміщенні сільського клубу, велася мова про те, як розвиватиметься ця територія, і як в подальшому житимуть її люди.

Зібрання за участю представників обласної, районної влади, бізнесу, громадськості восьми сільських рад, керівників закладів медицини, освіти та культури розпочалося вітальним словом голови райдержадміністрації Олександра Середи, котрий розповів про реальні дії влади, її здобутки та озвучив подальшу стратегію розвитку Костопільського району.

Своє бачення щодо майбутнього громад висловив голова Рівненської обласної ради Олександр Данильчук, який розповів про те, що процес децентралізації незворотній і згодом карта Рівненщини складатиметься із трьох укрупнених районів: Рівненського, Сарненського, Дубенського. Голова облради зауважив, що більшим громадам буде легше забезпечувати себе фінансовим ресурсом. А будуть гроші – буде й поступ вперед, бо дороги назад вже нема.

– Якщо не ми, то наші діти і внуки завершать цей процес, і люди в громадах житимуть краще, – сказав він.

Депутат Рівненської обласної ради Валентин Крока, чиє коріння в’ється із села Жалин, відверто зізнався, що в часи комуністичного режиму обіймав керівні посади і змушений був грішити. Він привселюдно заявив, що просить у Бога та в людей прощення. Водночас Валентин Крока наголосив на тому, що сьогодні ми будуємо свою незалежну державу, яка стане могутньою лише в тому разі, коли православні люди масово підтримуватимуть Православну Церкву України.

– Я радий, що мої земляки із Жалина проголосували за перехід до новоутвореної Церкви. Впевнений, що так станеться і у Збужі, і в Яполоті, а українці відвідуватимуть Православну Церкву України, – сказав Валентин Крока.

З вітальним словом до учасників зібрання звернувся також депутат Рівненської обласної ради Руслан Потапчук. Голова районної ради Сергій Ткачук акцентував увагу на тому, що процес децентралізації є на часі. Він подякував голові обласної ради Олександру Данильчуку та обласним депутатам Ксенії Павловській, Миколі Кучеруку, Руслану Потапчуку, Василеві Кльопу, Олександру Козаку, Світлані Богатирчук-Кривко за те, що піклуються про розвиток Костопільського району.

– Депутатський корпус районної ради також докладає чимало зусиль для вирішення проблемних питань та розвитку Костопільщини, – зазначив Сергій Ткачук і підкреслив, що вже на найближчій сесії районної ради, яка відбудеться у наступний вівторок, з районного бюджету будуть спрямовані кошти для шкіл мидського напрямку, зокрема, Яполотської, Великомидської та Гутянської.

Про тісну співпрацю з головою облради та обласними депутатами вів мову перший заступник міського голови Андрій Ткачук. Він сказав, що місто Костопіль готове до об’єднання зі всіма територіальними громадами, проте, на його думку, на сьогоднішній день децентралізація зводиться лише до адміністративно-територіального перетворення (укрупнення територій). А для того, щоб вона була повною, треба, щоб місцеві органи влади могли самі нараховувати та стягувати місцеві податки, мали можливість створювати та утримувати муніципальну поліцію і т. ін.

Про здобутки та перспективи територіальних громад мидського напрямку учасникам регіональної ради розповіли сільські голови Сергій Банацький, Іван Вітошко, Олена Ступницька, Марія Деркач, Людмила Король, Микола Соломай, Юрій Шпоняк, Марія Комар. Їхні розповіді навіяли на думку, що якщо їхні громади існуватимуть у такому вигляді як нині, то ці перспективи далеко не райдужні. Скажімо, про який розвиток громади села Гута може йти мова, якщо сьогодні тут є всього п’ять підприємців. Сумом віє й від того, що за п’ять останніх років у населених пунктах Маломидської сільської ради померло 125 осіб, а народилося всього 39. Якщо все й надалі залишатиметься тут так, як є, добра людям не бачити. Повний мішок проблем має Великостидинська сільська рада. Приміщення лікарської амбулаторії та сільського клубу тут побудовані ще у 50-х роках минулого століття і давно вже не відповідають вимогам сьогоднішнього дня. Школа не має внутрішніх туалетів. У сільській скарбниці нема коштів на поновлення генерального плану забудови села. Про те, що село вимирає, з сумом розповіла і голова Малостидинської сільської ради Людмила Король. У минулому році тут народилося лише 4 дитини, тоді як у вічність відійшло 30. «Бюджет нашої сільської ради – це бюджет виживання, а не бюджет розвитку», – констатувала вона. Ті ж проблеми, а, може, й більші, має і Золотолинська сільська рада.

– Допоки в Золотолин не прокладуть асфальтної дороги, тут не буде ніякого бізнесу, – мовив сільський голова Микола Соломай. – А кримінальна обстановка, хоч кричи «караул»!

Розповідаючи про проблеми Яполотської громади, сільський голова Марія Комар торкнулася й доволі наболілого питання щодо будинку шерифа. Голова райдержадміністрації Олександр Середа зауважив: «Якщо є будинок шерифа, а самого шерифа нема, то з цим треба розбиратися!»

На фоні своїх колег найбільш оптимістичною виглядала голова Великомидської сільської ради Олена Ступницька, яка висловила сподівання, що скоро у Великому Мидську стане діючим базальтовий кар’єр, а після об’єднання в єдину територіальну громаду на базі Великого Мидська власні надходження ОТГ становитимуть 2 млн. грн.

Про те, що завдяки об’єднанню Деражненської, Дюксинської та Постійненської сільських рад в єдину територіальну громаду тут почалися позитивні зміни, розповів голова Деражненської сільської ради Олександр Пустовіт. Він навів цифри, котрі красномовно свідчать про те, що об’єднуватися варто.

У регіональній раді брало участь чимало депутатів Костопільської районної ради, зокрема Валерій Деркач, Тамара Зулайкхі, Петро Ткачук, Надія Левчик, Наталія Бородавко, Максим Банацький, Олег Добриднік. Усі вони представляють інтереси населених пунктів мидського напрямку і не перебувають осторонь проблем, які тут є. Вони доручили своїй колезі Тамарі Зулайкхі озвучити проблеми, що турбують населення вищеназваних сільських рад, та розповісти про той потенціал, який можна втілити в життя в разі об’єднання.

Олександр Середа, підбиваючи підсумки, зазначив, що такі зустрічі дають можливість почути думку громади щодо перспектив її розвитку. За результатами обговорення заплановано ряд заходів для подальшого їх виконання у період з 2019 по 2021 роки.

Публікації