У Малій Любаші батюшка не прийшов на збори до своїх парафіян

02.02.2019 - Богдан Синів

Релігійна громада Свято-Покровської парафії села Мала Любаша висловила бажання перейти до Православної Церкви України. Таку волю в селі виявили 433 парафіяни. Це – переважна більшість прихожан цієї церкви.

З тим, аби обговорити подальші кроки щодо зміни підлеглості та внести зміни до статуту й узаконити таке волевиявлення, ініціативною групою було зібрано попередні збори представників громади. На збори запросили настоятеля Свято-Покровського храму Олексія Оніщука. Парафіяни гарної думки про свого духовного наставника й одноголосно вирішили, аби він й надалі правив у Божому храмі, але, за умови, якщо підтримає релігійну громаду та служитиме в новоутвореній ПЦУ. Тому, ті прихожани церкви, які виявили бажання перейти до новоутвореної Православної Церкви України, а їх у селі переважна більшість, небезпідставно сподівалися, що батюшка прийде до своєї пастви і принесе статут релігійної громади, аби можна було внести зміни. Утім, цього не сталося, бо, як з’ясувалося пізніше, батюшка Олексій навіть й гадки не припускав, щоб йти на збори до своїх прихожан, а тим більше показувати їм статут церкви. Заручившись підтримкою невеликої групи прихожан, які залишилися вірними УПЦ МП та кількох невідомих місцевим людям священиків Московського Патріархату, він у цей час проводив у приміщенні церкви альтернативні збори. Про те, як це відбувалося бачили Марія Мамічева та Ніна Талащук. Вони розповіли, що після панахиди до церкви зайшло троє невідомих священиків. Батюшка Олексій сказав, що треба залишатися у складі Української Православної Церкви. Затим стали виступати інші батюшки. Вони, за словами Марії Мамічевої та Ніни Талащук, почали розповідати про те, що Українській Православній Церкві надали автокефалію ще у 90-х роках минулого століття, ніхто з них не вказував на приналежність до Московського Патріархату. Людям, яких разом зі священиками було у церкві небагато, довго читали якісь документи, суті яких ніхто толком не розумів. Немісцевий священик промовив, що люди, які не виконують зобов’язань перед Церквою, будуть покарані і наголосив на тому, що треба слухати батюшку. Далі усі священики та невелика група прихожан почали голосувати за те, щоб Свято-Покровська церква села Мала Любаша залишилася у складі Української Православної Церкви. При цьому, не було обрано ні голови, ні секретаря зборів, і не вівся протокол. Хоча у церкві були люди, які не погоджувалися з таким рішенням і хотіли виступити, слова їм не надали.

Я звернулася до батюшки, щоб дав можливість усім виступити, – каже Ніна Талащук. – Стала йому казати, що Верховна Рада прийняла закон про зміну церковної юрисдикції. Він відповів, щоб не дивилися телевізор, бо всі канали куплені. У церкві почався гамір, а батюшка сказав, що прихожани вирішили одноголосно перейти до Української Православної Церкви.

Інформація про збори у Свято-Покровській церкві шокувала людей, котрі чекали батюшку Олексія у сільському клубі. Серед них було чимало членів парафіяльної ради, які не могли зрозуміти, чому сільський священик не повідомив їх про такі збори.

Я вже багато років є прихожанкою цієї церкви, входжу до «двадцятки», але про збори у храмі не чула, – розповідає Софія Максимчук, яка входить до парафіяльної ради. – Я б ніколи не подумала, що батюшка може так вчинити. Він розумний і грамотний, люди його шанують, але щоб не порадитися з нами? Я цього не розумію!

А тим часом ініціативна група по переходу прихожан Свято-Покровського храму до новоутвореної Православної Церкви України почала знайомити людей зі статутом Української Православної Церкви, предстоятелем якої є Блаженніший митрополит Київський і всієї України Онуфрій. Згідно Статуту цієї Церкви (розділ V, пункт 2), предстоятель УПЦ обирається пожиттєво єпископатом Української Православної Церкви і благословляється Святішим Патріархом Московським і всієї Русі. Він також є постійним членом Священного Синоду Руської Православної Церкви. До Української Православної Церкви входить Сарненська єпархія, яку очолює митрополит Анатолій. Це власне і є та правда, яку так ретельно приховують від своїх вірян батюшка Олексій Оніщук та інші священики Української Православної Церкви.

Публікації