У селі Деражне відбуваються зміни, на які чекали довгі роки

28.02.2019 - Олександр Никончук

Відремонтоване приміщення дитсадка Струмочок у с. Дюксин

«Хочеш бути щасливим – умій змінити своє життя», – так вчить народна мудрість. І стосується вона не лише окремо взятих людей, а й цілих громад. В тому, що це справді так, дедалі більше переконуються жителі трьох сільських рад на Костопільщині (Деражненської, Постійненської та Дюксинської), які у 2016 році об’єдналися в єдину територіальну громаду з центром у селі Деражне.

Якщо до об’єднання власні доходи трьох сільських рад складали 3,5 млн. грн., то за підсумками 2018 року до загального фонду сільського бюджету надійшло вже понад 10 млн. грн. Такі цифри озвучив на нещодавньому засіданні активу названої ОТГ сільський голова Деражненської сільської ради Олександр Пустовіт. А з урахуванням усіх субвенцій та дотацій, наголосив він, уточнений річний план з бюджету склав 45,5 млн. грн.

У Деражному славлять Бога українською мовою та будують Центр з надання адміністративних послуг

На центральному майдані села Деражне ось уже 18 років стоїть пам’ятник Біблії, до речі, перший в Україні. Він є свідченням того, що тут проживають небайдужі до Божого писання люди. Переважна більшість із них – православні, котрі відвідують Хресто-Воздвиженський храм. Прикметно, що після того, як Православна Церква України отримала з рук Вселенського Патріарха Варфоломія Томос про автокефалію, його прихожани першими на Рівненщині виявили своє небажання бути в лоні Української Православної Церкви з підпорядкуванням Москві та дружно перейшли до канонічної Православної Церкви України.

– Про те, щоб у нас була по-справжньому Українська церква, мріяли ще наші діди, – мовить сільський старожил та колишній староста Хресто-Воздвиженського храму Петро Бас. – І, нарешті, з Божої волі, їхні мрії здійснилися. Я радію, що дожив до цього дня. Вважаю, що з Московською церквою ми ніколи не побудуємо нової України. Подібної думки дотримується майже все село. Сільський голова Деражненської сільської ради Олександр Пустовіт підтримує волевиявлення людей про перехід з УПЦ МП до Православної Церкви України і вважає, що парафіяни зробили правильний вибір. Тепер, на його думку, це ще більше допоможе в розвитку територіальної громади. – Торік, – розповідає Олександр Пустовіт, – за сприяння депутата Рівненської обласної ради Руслана Потапчука та за підтримки голови обласної ради Олександра Данильчука нам вдалося зробити чимало добрих справ. Завдяки субвенції на розвиток інфраструктури із державного бюджету та коштів обласного бюджету, громада вирішила ряд соціально-економічних питань. Зокрема, реконструювали вуличне освітлення в селах Дюксин та Суськ, виготовили проектну документацію на реконструкцію вуличного освітлення в селах Жильжа та Соломка. Також зуміли провести капітальний ремонт поліклініки Деражненської районної лікарні вартістю 983, 99 тис. грн., закінчити ремонт Бичальської ЗОШ та провести реконструкцію шкільної котельні Деражненської ЗОШ з влаштуванням зовнішніх теплових мереж, в т.ч. виготовили проектно-кошторисну документацію на суму 1244, 087 тис. грн. Згідно з цим проеком, у шкільній котельні було встановлено твердопаливний котел потужністю 600 КВТ, за рахунок якого здійснюється теплопостачання у шкільні приміщення, сільську раду та підлітковий клуб. Це дозволило значно зекономити кошти на опалення. У минулому році розпочали ремонт приміщення Деражненської сільської ради. Цьогоріч плануємо його завершити. На першому поверсі будівлі незабаром відкриємо Центр з надання адміністративних послуг. Та хіба все перерахуєш… Аби побачити, як ведуться ремонтно-будівельні роботи з облаштування ЦНАПУ, спускаємося із кабінету голови на перший поверх. Зустрічаємося з робітниками, котрі ведуть будівництво. Із розмови дізнаємося, що роботи ведуться згідно з графіком, і об’єкт буде вчасно зданий в експлуатацію.


Будівництво ЦНАПу в с. Деражне

Від центрального офісу направляємося до місцевого підліткового клубу, де також тривають ремонтні роботи. Останніми роками це приміщення настільки зруйнувалося, що сьогодні потребує великих фінансових затрат. Аби довести його до пуття, з бюджету спрямовано 1325, 602 тис. грн.

– Ми не сподівалися, що приміщення підліткового клубу перебуває у такому аварійному стані, – висловлює власну думку Олександр Пустовіт. – Тому, коли розпочали ремонт, змушені були вносити зміни до проекту. Віримо, що вдасться якісно відремонтувати цю будівлю, після чого зал підліткового клубу використовуватиметься спільно сільською радою та школою. Також розглядаємо варіант про переведення сюди Деражненської музичної школи.

На батьківщині Ніла Хасевича діти їздять у новому шкільному автобусі та навчаються у теплій школі

Сьогодні Дюксинська ЗОШ І-ІІІ ступенів відома всій Україні. І не лише тому, що носить ім’я відомого повстанського поета Ніла Хасевича. У свій час тут навчався ще один Герой України, Валерій Опанасюк, котрий загинув на Майдані під час Революції Гідності.

Сьогодні дюксинці свято бережуть пам’ять про своїх земляків-патріотів. На шкільному подвір’ї встановлено пам’ятний знак Нілу Хасевичу, а у приміщенні школи діє його музей. Там же є куточок, який розповідає про подвиг Валерія Опанасюка та інших Героїв Небесної Сотні. Пишається школа своєю випускницею Ольгою Овдійчук, котра є однією з найкращих футболісток Національної збірної України.

Відрадно, що до школи є увага як з боку обласної, так і місцевої влади. Торік, зокрема, за сприяння голови Рівненської обласної ради Олександра Данильчука та депутата обласної ради Руслана Потапчука Дюксинська ЗОШ отримала новенький шкільний автобус, який довозить на навчання дітей із віддаленого Суська.

– Приємно й те, – розповідає директор навчального закладу Інна Макарець, – що протягом двох останніх років нам вдалося замінити два старі опалювальні котли на нові. Це дозволило в цьому опалювальному сезоні не лише підняти температурний режим, а й значно зекономити кошти. Тепер не використовуємо для опалення школи вугілля, а лише дрова та брикет. Сьогодні учні навчаються у теплих класах, що нас дуже тішить. Радує й те, що нашій школі довиділили кошти на придбання меблів, оргтехніки та телевізора для учнів 1-го класу.

Тепло і затишно сьогодні і в Дюксинському дошкільному закладі «Струмочок». Завдяки децентралізації, з’явилася змога спрямувати на реконструкцію цього дитсадка мільйон гривень. За ці кошти вдалося повністю відремонтувати та утеплити фасад, а також встановити нову систему електроопалення.


У дитсадку Струмочок с. Дюксин

– Після того, як відбулося об’єднання трьох сільських рад в єдину територіальну громаду, почали ширитися чутки, що наш садок закриють, – зізнається завідуюча ДНЗ «Струмочок» Тетяна Макарець. – Та насправді все відбулося зовсім інакше. Нам утеплили та оздобили фасад, після чого в садочку стало набагато тепліше, а приміщення набуло сучасного естетичного вигляду.

У Постійному медицина стане ближчою до людей

Уже в цьому році сільська медицина в Деражненській ОТГ стане ближчою до людей. По програмі Президента України про медичну реформу в сільській місцевості у двох населених пунктах громади – Дюксині і Постійному швидкими темпами будують амбулаторії загальної практики – сімейної медицини з житлом для лікарів. Вартість об’єктів становить 5999,881 тис. грн. у селі Дюксин та 6160, 663 тис. грн. у селі Постійне. Цією програмою передбачено також закупівлю обладнання та автомобілів для новозбудованих амбулаторій.


Будівництво амбулаторії в с. Постійне

Побувавши в Постійному, не лише оглянули новобудову амбулаторії, а й завітали до школи. Директор навчального закладу Олександр Жук розповів, що торік вдалося зробити капітальний ремонт даху будівлі головного корпусу вартістю 1307, 394 тис. грн. та провести реконструкцію котельні загальною вартістю 1432, 506 тис. грн.


Нова твердопаливна котельня у с. Постійне

– Раніше для обігріву шкільного приміщення було задіяно п’ять газових котлів, – знайомить із котельнею директор. – Та коли газ подорожчав, ми не змогли забезпечити школу необхідним температурним режимом. Побачили котельню із твердопаливним котлом у Деражному і вирішили й собі перейти на таке ж опалювання. Сьогодні вже бачимо результати. Температура у класах зросла із 18-ти до 23-х градусів. Котельню побудовано за кошти обласного бюджету.

У Деражненській ОТГ знають історію та бережуть пам'ять про українських героїв

Незважаючи на те, що сьогодні Деражненська ОТГ є самокерованою, вона бере активну участь у заходах, що відбуваються на території Костопільського району та Рівненської області. Торік, зокрема, деражненці організовано долучилися до відзначення Дня незалежності України в місті Костопіль та брали участь у заходах із вшанування українських героїв в урочищі Гутвин з нагоди 75-річчя створення Української Повстанської Армії. У січні нинішнього року народний ансамбль української пісні «Калина» Деражненського будинку культури брав участь у районному фестивалі «Коляда-2019», який традиційно відбувається в райцентрі.


Народний ансамбль української пісні Калина

Відрадно й те, що у громаді дбають про розвиток фізичної культури та спорту, а волейбольна команда Деражненської ОТГ сьогодні є найсильнішою в Костопільському районі.

А ще в Деражненській ОТГ шанують історію та свято бережуть пам’ять про українських героїв, котрі віддали своє життя за волю України. У багатьох селах об’єднаної територіальної громади люди за власні кошти та пожертви спорудили чимало пам’ятників борцям за незалежність нашої держави. Бо, як люблять повторювати тутешні люди, лише той народ гідний поваги, який знає і береже своє минуле. Жителі Деражненської ОТГ знають, звідки в’ється їхнє коріння, а, отже, мають майбутнє.


Памятник загиблим воякам УПА в с. Деражне

Публікації