Віктор Талащук: “Найголовніше наше завдання – подальший розвиток ОТГ та покращення рівня життя її громадян”

07.12.2018 - Олександр Никончук

Рік тому, у грудні 2017-го, в Костопільському районі утворилася нова Малолюбашанська об'єднана територіальна громада, до якої увійшло одинадцять населених пунктів із трьох сільських рад: Малолюбашанської, Мащанської, Мирненської. На виборах 24 грудня сільським головою було обрано енергійного та досвідченого управлінця Віктора Талащука. Напередодні Дня місцевого самоврядування ми зустрілися з Віктором Флоровичем і попросили розповісти, що вдалося зробити за цей рік, і чи справдилися його сподівання стосовно децентралізації?

– Наближається до завершення 2018-й рік – перший рік діяльності новоутвореної Малолюбашанської ОТГ. Вважаю, що сьогодні вже можна підбивати підсумки зробленого за цей час. Почну з того, що 12-го січня відбулася перша сесія Малолюбашанської сільської ради, яка визнала мої повноваження, як сільського голови, та депутатського корпусу у складі 22-х депутатів. Тоді ж було обрано секретаря сільської ради, заступників сільського голови та виконавчий комітет. На наступній сесії, яка відбулася 19-го січня, ми прийняли бюджет сільської ради. Нагадаю, що до об’єднання в єдину громаду бюджет Малолюбашанської сільради становив більше 8-ми мільйонів гривень, тоді як бюджети Мирненської та Мащанської сільських рад складали по 1,2 – 1,3 мільйона. В загальному виходило трохи більше 10,5 млн грн. На нинішній рік запланували отримати власних доходів в межах 18 мільйонів гривень. Станом на сьогоднішній день вже маємо 16 мільйонів 600 тисяч гривень. Вважаю, що цього вдалося досягти завдяки тому, що члени виконавчого апарату Малолюбашанської ОТГ самі формують реєстри з кожного виду податків. І це при тому, що податок від громадян за користування забудованими земельними ділянками є одним з найменших в районі, від 40 до 70 гривень за ділянку, тоді як у Костополі плата за аналогічну ділянку становить 350 – 390 гривень.

Нині в Малолюбашанській ОТГ велика увага приділяється розвитку інфраструктури, зокрема, будівництву та ремонту доріг, вуличному освітленню, електрифікації нових масивів. Це дає поштовх для активного будівництва. Сьогодні лише в Малій Любаші на стадії будівництва більше як 50 будинків, крім того, близько ста забудовників почнуть зводити будинки після електрифікації нових житлових масивів.

– Вікторе Флоровичу, давайте будемо вести мову про все зроблене послідовно. Розпочніть з доріг.

– За неповний рік, що минув з часу утворення Малолюбашанської ОТГ, ми охопили ремонтом дороги в усіх одинадцяти селах. Десь будували нові, десь асфальтували, а найбільше робили ямкові ремонти. Зокрема, відремонтували три асфальтні дороги в Мирному, у Мащі. Також заасфальтували дороги в Лісополі, Мащі, Малій Любаші, Борщівці. Крім того, відремонтували білощебеневі дороги по вулиці Новій у Новому Берестовці, вулиці Тихій у Глажевій, дві білощебеневі дороги у Кам’яній Горі, а також дороги у Моквині, Тихому, Данчимості. Щойно заасфальтували дорогу від Борщівки до Малої Любаші протяжністю 2,8 кілометра. На її будівництво було спрямовано понад 6 мільйонів гривень з Державного дорожного фонду та майже 800 тисяч із бюджету ОТГ.

– Однією із рушійних сил є електрифікація. З усього видно, що в Малолюбашанській ОТГ в цьому напрямку повний порядок. Розкажіть, як вам це вдається?

– Дякуючи плідній співпраці із Костоільським РЕМом ПрАТ «Рівнеобленерго», а особливо з головним інженером Миколою Гілевичем, у багатьох селах громади з’явилися сучасні електропідстанції. Скажімо, у селі Тихе повністю замінено електролінії та розміщено ще одну додаткову підстанцію. Також за рахунок інвестиційної програми ПрАТ «Рівнеобленерго» додаткова підстанція з’явилася в селі Данчиміст та у житловому масиві «Панський сад» в Лісополі. Нині завершуємо електрифікувати новий житловий масив у Малій Любаші.

– У багатьох громадських місцях вашої сільської ради можна побачити сучасну металеву огорожу з елементами художньої ковки.

– Важливим елементом сільського благоустрою є зовнішній вигляд не тільки комунальних будівель та установ, а й прилеглих територій. Особливо, якщо це стосується центральних проїжджих вулиць. Саме тому, аби забезпечити естетичний вигляд сільських вулиць, продовжуємо замінювати старі дерев’яні паркани на сучасні огорожі з елементами художньої ковки, які зможуть простояти не одне десятиріччя і стануть окрасою наших вулиць. У цьому році таку огорожу встановили біля дитячого садка в селі Мирне. Наразі у цьому ж селі завершуємо огороджувати частину кладовища, яка прилягає до центральної вулиці. Раніше аналогічний металевий паркан спорудили перед Малолюбашанською гімназією та на кладовищі в селі Лісопіль.

– Пане Вікторе, сьогодні багато розмов точиться навколо медичної реформи. Розкажіть, як відбувається цей процес у Малолюбашанській ОТГ?

– Здоров’я людей, які проживають в населених пунктах Малолюбашанської ОТГ – чи не найголовніше для нас. Тому вже на другому пленарному засіданні сесії сільської ради депутати дружно проголосували за створення Малолюбашанського центру первинної медичної допомоги на базі Мирненської амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Ми також взяли на утримання ФАПи в селах Лісопіль, Моквин, Маща, Мала Любаша, Борщівка, Кам’яна Гора, Глажева. Для того, щоб довести ці заклади до ладу, треба було вкласти чималі кошти.

Мирненська амбулаторія, яка стала центром первинної медичної допомоги, на той час не опалювалася. Тож за кошти сільського бюджету підключили її до централізованого опалення. Сьогодні тут затишно і тепло. Для потреб амбулаторії передали легковий автомобіль та надали кошти на пальне. Згодом забезпечили головну медустанову територіальної громади сучасним обладнанням та меблями, зокрема закупили два кардіографи, три апарати для вимірювання рівня холестерину, а також глюкометри, фонометри, ваги для дітей, отоларингоскопи, апарат для вимірювання очного тиску, пульксосиметр, ноутбуки.

Пізніше на базі ФАПів Мащі та Малої Любаші було створено амбулаторію монопрактики. Сюди запросили сімейних лікарів та створили їм умови для повноцінної роботи. Я добре розумію, що проблем у галузі медицини ще дуже і дуже багато, тому в наступному році продовжимо докладати зусилля для ще більшого зміцнення бази ПМСД.

– Вікторе Флоровичу, а як сільська влада дбає про найменших громадян об’єднаної територіальної громади?

– Розумію, про що ви. Тому відповім, як є. Дошкілля поряд з медициною та освітою було і залишається нашим пріоритетом у розвитку соціальної сфери. Ми усвідомлюємо, що дитсадки неабияк розв’яжуть руки молодим сім’ям, позаяк не всі вони проживають з мамами та бабусями. Тому вже у квітні в селі Мирне відкрили третю групу в дитсадку «Журавлик-2», скасувавши у зв’язку з цим чергу для малят із Данчимоста, Мирного, Тихого, Моквина. Крім того, тут зробили поточний ремонт окремих внутрішніх мереж, придбали та встановили нове електроопалення, зокрема, бойлери, забезпечили оргтехнікою. До завершення наближаються роботи з будівництва дитячого садка в селі Борщівка, який відкриємо вже в наступному році. Ще одним першочерговим питанням є відновлення роботи дитсадка в селі Новий Берестовець, що забезпечить потребу жителів Нового Берестовця, Мащі, Кам’яної Гори, Глажеви і частково Лісополя. Сьогодні тут розпочалися будівельні роботи, зокрема, вже повністю замінено старі дерев’яні вікна на нові металопластикові енергозберігаючі. Ведеться реконструкція котельні. Для цього придбали нові твердопаливні котли та інше обладнання, яке нині монтується.

– Хто опікується освітою та дозвіллям молоді?

– В ОТГ створено відділ освіти, молоді і спорту, в управлінні якого знаходиться Мирненський ліцей, Мащанський ліцей із двома філіями в Лісополі та Глажевій, Борщівська, Малолюбашанська, Данчимістська гімназії, дитячі садки «Вишиванка» (село Мала Любаша), «Журавлик-2» (село Мирне), «Загадка» (село Маща). На території сільської ради діють три футбольні команди: ФК «Мала Любаша», ФК «Борщівка» та ФК «Мирне». Нинішнього року футболісти Борщівки вибороли друге місце в чемпіонаті Костопільського району, а мирнівчани зійшли на таку ж сходинку п’єдесталу у чемпіонаті Березнівського району. Відзначу й те, що у нас діє програма підтримки спорту. Шляхом надання субвенцій ДЮСШ «Олімпієць» фінансуємо в повній мірі роботу секції з греко-римської боротьби в селі Мирне та секцій з футболу в Борщівці та Малій Любаші. Починаючи з другого півріччя цього року, відповідно до програми підтримки, виплачуємо відрядження та фінансуємо інші витрати, передбачені законодавством, борцям, котрі беруть участь у Всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Продовжуватимемо це робити і в наступному році. Відзначу й те, що вже з перших днів 2019-го року в селі Мирне почне діяти секція з карате. Сільською радою надано для цього приміщення та необхідні матеріали. Не можна оминути увагою той факт, що фізкультурники та спортсмени села Мала Любаша нинішнього року стали переможцями конкурсу на краще спортивне село серед населених пунктів об’єднаних територіальних громад нашої області. Не так давно вони представляли Рівненщину на Всеукраїнських змаганнях в місті Берегове Закарпатської області.

Продовжуючи тему освіти, скажу про те, що у жовтні було придбано новий шкільний автобус для Мащанського ліцею, який довозитиме на навчання дітей із села Лісопіль. На це із сільського бюджету було спрямовано 1 млн 160 тисяч грн. та отримано субвенцію з обласного бюджету в сумі 590 тис грн. Дещо раніше матеріально-технічна база цього ж навчального закладу поповнилася мультимедійними дошками, комп’ютерами, ноутбуками та іншою оргтехнікою.

– А які ще програми фінансуються сільською радою?

– Загалом їх чимало. Скажімо, цього року було спрямовано 207 700 грн по програмі надання допомоги незахищеним верствам населення. До Дня захисника України надали всім учасникам АТО грошову винагороду. Під час святкування Днів села у селах Мирне, Лісопіль, Новий Берестовець, Маща, Мала Любаша, Данчиміст, Борщівка за кошти сільського бюджету вшановували ювілярів та людей, які вносять вагомий вклад у розвиток сільських громад. Також працює програма підтримки культових споруд на території ОТГ. У цьому році сільська рада надала кошти на придбання матеріалів для парафіяльних громад Мащі, Нового Берестовця, Борщівки, Малої Любаші. До нас було звернення прихожан церкви «Несподівана радість» села Моквин. Та оскільки ця церква знаходиться на території Пісківської ОТГ, ми повідомили, що готові надати субвенцію сільській раді, проте звідти звернення так і не надійшло.

– Малолюбашанська ОТГ на всю Рівненщину славиться своїми художніми колективами, які є постійними учасниками районних, обласних та Всеукраїнських мистецьких свят і фестивалів. Скажіть, а що робиться для зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури?

– Чомусь доводиться часто чути, що в нашому суспільстві культурі відводиться місце на задвірках. Переконаний в тому, що це не стосується нашої територіальної громади. Сьогодні заклади культури в селах Мала Любаша та Борщівка, де розташовані клуби та бібліотеки, є одними з кращих в Рівненській області як з огляду матеріально-технічної бази, так і з надання інформаційних, комп’ютерних та культурно-масових послуг. Потроху підтягуватимемо до їх рівня й інші заклади. Так, у цьому році за кошти сільської ради зуміли зробити поточні ремонти клубів із заміною старих дерев’яних дверей та вікон на нові металопластикові енергозберігаючі, частковою покрівлею дахів та фарбуванням у селах Новий Берестовець, Тихе, Данчиміст. Також зробили поточний ремонт покрівлі будинку культури села Мирне та придбали нові сценічні костюми для народного аматорського хору “Мирнівчани” та народного аматорського фольклорного ансамблю “Любава” села Мала Любаша. У Кам’яній Горі повністю перекрили металопрофілем приміщення клубу (тут же знаходиться й ФАП) та провели нову водовідвідну систему.

– Не за горами 2019-й рік. Чого чекаєте від нього?

– Найперше, щоб він був мирним. Бо лише там можливий розвиток, де є спокій і стабільність. Ми ж націлені й надалі розвиватися та покращувати життя наших людей. У наступному році продовжуватимемо зміцнювати матеріально-технічну базу ОТГ. Є наміри придбати для потреб громади новий трактор (екскаватор-бульдозер) «Борекс», причіп-самоскид та дві додаткові навісні лопати: для чистки снігу та грейдерування доріг. Сьогодні у стадії завершення виготовлення нового генерального плану села Борщівка та коригування генерального плану села Лісопіль. Після затвердження його містобудівною радою матимемо можливість замовити проектну документацію на створення в цьому селі Центру безпеки, який включатиме пожежне депо із цілодобовою роботою, кабінет дільничних інспекторів, які обслуговуватимуть ОТГ. Крім того, зможемо замовити технічну документацію на очистку водоймища в дачному масиві села Лісопіль, яке слугуватиме пожежною водойомою та місцем літнього відпочинку людей.

Користуючись нагодою, хочу привітати працівників місцевого самоврядування з професійним святом. Бажаю усім міцного здоровя, віри, надії, любoві, достатку, миру і злагоди. Творчої вам наснаги, нових задумів і звершень на благо наших територіальних громад та нашої рідної України.

Публікації