Світіть, як зорі, Україні (до 100-річчя битви за Костопіль)

15.02.2019, 07:39 - Анатолій Карп’юк, краєзнавець

Після жорстоких боїв із більшовицькою навалою уряд Української Народної Республіки змушений був покинути Київ і перебратися до м. Рівне, яке і стало тимчасовою столицею, бо на Волинській землі ще зберігалася українська влада

Кажуть, що в перемоги багато батьків, а поразка – завжди сирота. Ніхто не знає, які радянські військові частини віддали Деражне в 1941 р. німцям, проте і старе і мале в цьому селі повідомить, що в 1944 р. його визволили тувинські добровольці. Чи так було насправді?

Олекса Прокопчук – мужній поет, який визволяв Костопіль

03.01.2019, 17:42 - Анатолій Карп’юк, краєзнавець

Суховоля... Поліське село на Житомирщині. Навколо ліси та ліси. Задумливі і таємничі. Про що вони гомонять у тихім надвечір’ї, коли сонце кладе свою останню позолоту на скроні високих дерев? Чи не про те, як їхніми стежками давно колись, під час війни, ходив разом зі своїми бойовими побратимами юнак із поетичною душею?!

Третє відродження «Просвіти» на Костопільщині

08.12.2018, 20:36 - Святослав ПРАСК, організатор і голова відродженої «Просвіти» Костопільщини у 1989-1993 рр.

На Волинь «Просвіта» прийшла у 1917 році. А перші згадки про просвітянські справи на Костопільщині датуються 1927 роком. Хочу ґрунтовніше зупинитися на третьому її відродженні в кінці 80-их - на початку 90-их років минулого століття на теренах нашого повстанського краю, яку мені тоді доводилося організовувати і очолювати.

Лицар свободи із бункера УПА

12.11.2018, 18:03 - Анатолій Карп’юк, краєзнавець

Маючи прекрасну освіту, він міг би бути успішним художником, жити заможно, але він став борцем за свободу, обрав підпільну криївку з нехитрими засобами друкарства, з побутовими незручностями і постійною небезпекою. Слава до нього прийшла тільки після героїчної смерті. Адже твори художника-борця не одне десятиріччя пролежали у спецфондах більшовицьких чекістів, в архівах волинського НКВС.

Юрій Жилко – син Поліського краю

24.10.2018, 09:11 - Анатолій Карп’юк, краєзнавець

Із творчою спадщиною Юрія Зіновійовича Жилка тепер мало хто обізнаний, хоча поет у 20-30-х роках минулого століття був активним учасником літературного процесу в Україні. Його життя нагло обірвала енкаведистська куля навесні 1938 року, коли жорстокі сталінські репресії досягли свого жахливого апогею. Так більшовицький режим безжалісно розправлявся із кращими представниками української творчої інтелігенції.